Jau tuvāko gadu laikā Latvijā gaidāmas dažādas izmaiņas atkritumu apsaimniekošanas organizēšanā, piemēram, jau šogad veiktās izmaiņas dabas resursu nodoklī un tarifos par nešķiroto sadzīves atkritumu noglabāšanu poligonā, kas ietekmē iedzīvotāju izdevumus par radīto sadzīves atkritumu izvešanu. Līdz ar to ir pienācis īstais brīdis, lai mainītu un pārskatītu savus paradumus, kā arī pievērstos aktīvākai atkritumu šķirošanai ikdienā. Vides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Eco Baltia vide” un Latvijas Zaļais punkts iesaka piecus vienkāršus soļus Skrundas pilsētas un tuvējo pagastu iedzīvotājiem, kā samazināt izmaksas par atkritumu apsaimniekošanu.
Izvairies no atkritumu radīšanas. Ja vēlamies kļūt ilgtspējīgāki savā domāšanā, jāsāk ar savām izvēlēm pie veikalu plauktiem, nepērkot to, kas patiesībā nav vajadzīgs, bet iegādāto izmantojot pēc iespējas ilgāk. Tad arī būs mazāk, ko izmest atkritumu konteinerā, ko apsaimniekot un par ko maksāt. Lai gan saskaņā ar Latvijas Zaļā punkta un SKDS 2020.gadā veiktā pētījuma datiem 59% sabiedrības atzīst, ka atbildība par atkritumu radīšanu jāuzņemas ikvienam iedzīvotājam, tikai puse ikdienā cenšas mazināt pašu radīto atkritumu apjomu – galvenokārt ziedojot vai atdodot citiem nevajadzīgās lietas, izvairoties no impulsīviem, neplānotiem pirkumiem un izvēloties atkārtoti izmantojamu iepakojumu.
Lūdz izveidot atbilstošu šķirošanas infrastruktūru. Palielinoties sabiedrības izpratnei par šķirošanas nepieciešamību, arī šķirošanas konteineru tīkls Latvijā kļūst arvien plašāks un pieejamāks. Tiesa, ne visi Latvijas iedzīvotāji uzskata, ka šķirošanas infrastruktūra atrodas gana tuvu viņu dzīvesvietai. Vienlaikus 2020. gadā veiktā LZP aptauja liecina, ka vairāk nekā trīs ceturtdaļas jeb 77% Latvijas iedzīvotāju, kuri atkritumus nešķiro, nekad nav izrādījuši iniciatīvu un vērsušies pie sava atkritumu apsaimniekotāja vai pašvaldības ar lūgumu nodrošināt šķirošanas konteinerus dzīvesvietas tuvumā. Taču tāda iespēja ir katram. Uzrunā atbildīgās institūcijas, pašvaldību, atkritumu apsaimniekotāju un namu pārvaldnieku, un tādējādi palīdzi veicināt šķirošanas infrastruktūras pieejamību un samazini savu atkritumu apsaimniekošanas rēķinu!
Izmanto specializētos šķirošanas konteinerus. Atkritumu apsaimniekošanas matemātika ir gaužām vienkārša – jo lielāks nešķiroto sadzīves atkritumu apjoms, jo vairāk jāmaksā. Tāpēc nekas efektīvāks par atkritumu šķirošanu pagaidām vēl nav izdomāts. Pēc SIA “Eco Baltia vide” aprēķiniem, rūpīgi šķirojot, rēķinus par atkritumu apsaimniekošanu iespējams samazināt pat līdz 35%.
Tāpēc nepaslinko un liec stikla pudeles tām paredzētajā konteinerā, kartonu, plastmasas, metāla iepakojumu, bioloģiski noārdāmos atkritumus – tur, kur tiem vieta -, tekstilizstrādājumus atsevišķi, lai sadzīves atkritumu konteinerā nonāktu pēc iespējas mazāk atkritumu. SIA “Eco Batia vide” Skrundas reģionā saviem klientiem nodrošina stikla taras, vieglā iepakojuma jeb papīra, plastmasas un metāla šķirošanu. Tāpat dalīti no citiem atkritumiem var nodot baterijas un akumulatorus, savu laiku nokalpojušas elektroiekārtas, kas turklāt ir videi kaitīgie atkritumi un to nonākšana dabā var radīt milzīgu negatīvu ietekmi. Baterijas un mazās elektroiekārtas var nodot specializētajos konteineros lielveikalos. SIA “Eco Baltia vide” Skrundas reģionā nodrošina arī elektronikas bezmaksas savākšanu, kas tiek organizēta pēc pieteikumu skaita. Lai pieteiktu elektronikas savākšanu, nepieciešams sūtīt e-pastu uz kurzeme@ecobaltiavide.lv vai pieteikties elektroniski Eco Baltia vide mājaslapā - ŠEIT.
Uzzini par pareizu atkritumu šķirošanu. Lai arī atkritumu šķirošanas iespējas dažādos Latvijas reģionos var būt atšķirīgas, tās ar katru gadu paplašinās. Turklāt arī informācijas par to, kur šķirot un kā to darīt pareizi, kļūst vairāk. Pirmais punkts, kur vienmēr vērsties – savs atkritumu apsaimniekošanas operators, kurš ikdienā nodrošina atkritumu izvešanu, kā arī šķirošanas iespējas. Tāpat informāciju var vaicāt savam namu apsaimniekotājam un pašvaldībai. Arvien lielāku lomu atkritumu šķirošanas veicināšanā veido arī dažādi uzņēmumi un organizācijas, kas rūpējas par vides ilgtspēju un to, lai atkritumi tiktu radīti mazāk. Galvenais atcerēties – tiklīdz esi gatavs pievērsties atkritumu šķirošanai, arī informācija šķitīs daudz pieejamāka. Ne velti, kā liecina Latvijas Zaļā punkta iedzīvotāju aptaujas dati, atkritumus Latvijā šķiro jau 60% sabiedrības. Aktuālo informāciju par pareizu atkritumu šķirošanu, SIA “Eco Baltia vide” Kurzemes reģionā sniegtajiem pakalpojumiem un publiski pieejamiem atkritumu šķirošanas punktiem tuvākajā apkārtnē, atradīsi uzņēmuma mājaslapā www.kurzeme.ecobaltiavide.lv.
Atceries par 5P! Pasaki nē – atsakies no liekā un kaitīgā, nepērc lietas, kas nav pārstrādājamas vai bez kurām vari iztikt! Pārskati – izvēlies to, kas videi draudzīgs, piemēram, produktus pārstrādājamā iepakojumā, pievēršot arī uzmanību, lai produkts nebūtu pārpakots. Pielieto vēlreiz – ja vari izmantot atkal, izmanto. Pārveido – neizmet, bet atrodi citu mērķi. Pārstrādā – šķiro un atbrīvo vidi no atkritumiem. Tādējādi samazināsi paša radīto atkritumu apjomu, kļūsi draudzīgāks videi un maksāsi mazāk par atkritumu apsaimniekošanu.
Informāciju par SIA “Eco Baltia vide” pakalpojumiem un atkritumu šķirošanas iespējām Skrundas reģionā, aicinām skatīt mājaslapā – www.kurzeme.ecobaltiavide.lv, savukārt Latvijas Zaļā punkta mājaslapā www.zalais.lv atradīsi interesantus faktus par atkritumu šķirošanas tendencēm, kā arī padomus vieglākai atkritumu šķirošanai ikdienā. Jautājumu gadījumā sazinies ar SIA “Eco Baltia vide” klientu apkalpošanas centru kurzeme@ecobaltiavide.lv vai 22013939.