Iepazīt tuvāk Kuldīgas novada pagastus un veidot dialogu ar biedrībām – ar tādu mērķi Kuldīgas novada domes deputāti 26. janvārī pulcējās uz pirmo izbraukuma sēdi, kas notika Alsungā. Pēc sēdes deputāti iepazinās ar Alsungas Amatu māju un paši iemēģināja suitu prasmes, kā arī tikās ar pagasta aktīvajām biedrībām. Kopīgi izvērtēja paveiktos darbus un apmainījās idejām atbalstam un radošai sadarbībai.
“Ar pirmo šī gada izbraukuma sēdi Alsungā esam aizsākuši jaunu tradīciju un arī citkārt sēdes ceram rīkot kādā no novada administratīvajām teritorijām. Jau februārī sanāksim uz sēdi Skrundā, pirms kuras būs iespēja iepazīt pilsētu un pagastu, bet pēc tās - tikties ar iedzīvotājiem. Šāda domu apmaiņa ir ļoti nozīmīga -tā deputātiem rada izpratni par izaicinājumiem, ar kuriem iedzīvotājiem jāsaskaras ikdienā un palīdz pieņemt izsvērtus lēmumus nākotnē.” Saka Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inese Astaševska.
Ierodoties Amatu mājā, deputātus gaidīja īstenās Latviju saimnieces Skaidrītes Nagliņas gatavotie siltie pīrāgi un suitu tradicionālie sklandrauši, ar kuru tapšanu, izrādot autentisko krāsni un suitu ķēķi, iepazīstināja pati suitu sieva. Deputātiem Amatu māju izrādīja tās pārstāve Inga Bredovska, kā arī “Etniskās kultūras centra “Suiti” vadītāja Dace Martinova.
Alsungas Amatu māja lepojas ar labiekārtotām telpām radošai kopradei, kā arī izstāžu zāli ar trim pastāvīgajām ekspozīcijām – suitu virtuve, dzīvojamā istaba un katoļu priesteru tērpi. Šeit mājvietu radis arī Alsungas Tūrisma informācijas centrs, uz sapulcēm sanāk biedrības, darbojas amatnieki. Īpaši gaidīta ir jaunā paaudze, lai autentiskā vidē iepazītu un pārmantotu suitu tradīcijas – pieejamas maizes cepšanas meistarklases, austuvēs var darboties ar stellēm, bet keramikas darbnīcā un pulciņā “Alsungas keramika” var apgūt māla veidošanas prasmes. Amatu mājā darbojas arī audējas un rokdarbnieces, pie kurām var vērsties pēc padoma apģērbu labošanā vai tautas tērpa darināšanā.
Dace Martinova deputātiem izrādīja suitu tradicionāls tērpus, kas iegūti no senām pūru lādēm - gan izejamās svētku drānas, gan tautas tērpus. Interesanti – lai autentiskos tērpus pasargātu no kodēm, tie tiekot vairāku nedēļu garumā turēti lielā aukstumā, tā iznīcinot kaitēkļus, kuri iekārojuši audumu. Dace jo īpaši lepojas, ka suitu bagāto kultūrvēsturisko mantojumu izdevies apkopot vairākās vērtīgās grāmatās – nesen iznācis apjomīgs pētījums “Suit pierkstaiņ un dūraiņ” – 650 lapaspusēs apkopots 10 gadu darbs – aptuveni 90% no krāšņajiem, rakstu rakstiem izrakstītajiem suitiem tik raksturīgajiem cimdiem, kas atrodami dažādos Latvijas muzejos un krātuvēs. Grāmata ir īsta pērle un noderēs ne tikai pētniekiem, bet jebkuram adītgribētājam, jo katram cimdam pievienots arī tehniskais zīmējums un apraksts.
Alsungas biedrības tiekas ar deputātiem
Alsungas Amatu mājā radīta mūsdienīga vide uzņēmējdarbības attīstībai un darīts viss, lai saglabātu suitu kultūras mantojumu, pulcējot vienuviet amatniekus un meistarus. Šeit plecu pie pleca darbojas vairākas biedrības - “Etniskās kultūras centru “Suiti””, radošā darbnīca “Austuve”, “Suitu ķēķis”, “Alsungas keramika”, Amatu mājas mācību un saieta telpa, biedrība “Suitu kultūras mantojums”, “Suitu amatnieki”, un Alsunga – viedais ciems. Daļa no tām atnākusi uz tikšanos ar Kuldīgas novada domes deputātiem, lai iepazītos un pārrunātu aktuālos jautājumus.
Biedrības uzteica veiksmīgo sadarbību ar pašvaldību – gan saimnieciskos jautājumos, gan suitu mantojuma saglabāšanā. Jo īpašs novērtēts atbalsts siltumapgādes izmaksu segšanā, kas pašu spēkiem nav iespējams. Biedrības aktīvi darbojas dažādu projektu, tostarp arī pārrobežu projektu īstenošanā sadarbībā ar Erasmus+ un novērtē pašvaldības palīdzību ieceru īstenošanā.
Ar suitu radošumu, amatu prasmēm un kultūras mantojumu Amatu mājā var iepazīties ikviens interesents. Ziemas sezonā apmeklētāji gaidīti no otrdienas līdz piektdienai, no plkst. 9:00 līdz 17:00, bet sestdienās no plkst. 11:00 līdz 16:00.